2024. május 21. kedd
Konstantin napja

Nem elérhetetlen vágy a sikeres fogyókúra

Az elért testsúly megőrzése életkortól függetlenül nehéz feladat. Nem véletlen, hogy nemzetközi felmérések szerint a fogyókúrázók kb. 95%-a egy éven belül visszaszedi a leadott súlyt vagy akár még többet is! Eláruljuk, hogy mi a maradék 5% titka.

A gond ott kezdődik, ha nem megfelelő a fogyókúrás módszer kiválasztása. Ez olyan kellemetlenséget, stressz érzést okoz a fogyókúrázónak, amit hosszú távon nem akar elviselni. Abban a pillanatban ugyanis, amint visszatér az eredeti, hízáshoz vezető életmódbeli szokásaihoz, újra elkezd hízni, ráadásul egy újabb kudarccal is gazdagabb lesz. Ezért kritikus, hogy milyen módszert választunk.

 

Az obezitológus szakértő, aki azt is hozzáteszi, hogy a karcsúsító étrend is lehet bőséges, finom, és könnyen elkészíthető. „A sikeres súlymegtartáshoz hozzájárul még a rendszeres testmozgás, sőt a stresszhelyzetek megfelelő kezelése is. Sok olyan pszichés korlátozó hiedelem is felbukkanhat, mint például „40 felett nehezebb fogyni”, ami hosszútávon megakadályozhatja azt, hogy sikerüljön a leadott kilókat megtartani és ne következzen be visszahízás.” - mondja Dr. Gajdács Ágnes obezitológus szakorvos. 

 4734.jpg

Ha tartós eredményt szeretnénk

Bizonyos esetekben orvosi kivizsgálásra is szükség lehet a fogyókúra megkezdése előtt, vagy ha a szépen megindult fogyási folyamat hosszú időre megáll. Ha valaki 30-as, vagy annál nagyobb BMI-vel rendelkezik, vagy a 40-es életévei második felében jár, és intenzív mozgásprogramot akar elkezdeni, mindenképpen érdemes a program kezdete előtt kivizsgáláson átesnie.

 

Szintén kivizsgálás javasolt azoknak a túlsúlyos (BMI:25-30) és elhízott embereknek, akiknek valamilyen betegségük van, például szív- és érrendszeri betegség, cukorbetegség (vagy azt megelőző állapot pl. inzulin rezisztencia), hormonális betegség (pl. pajzsmirigy alulműködés), magas koleszterin/triglicerid szint, köszvény, mozgásszervi betegség stb.

 

Ilyenkor az esetleg szükséges gyógyszeres kezelés mellett a súlycsökkentő étrendet dietetikus, a mozgásprogramot gyógytornász állítja össze, és optimális esetben a fogyási folyamatot szakorvos menedzseli végig. Ilyenkor a kozmetikai szalonokban vagy természetgyógyász segítségével történő alakformálás, fogyókúra sok veszélyt rejthet magában, ezért nem ajánlott.

 

Mire jó a fogyókúra kalkulátorpark?

4736.jpgSokan kíváncsiak rá, hogy mennyire ideális a testsúlyuk, milyen a testösszetételük, vagy éppen hány kiló zsírfelesleggel rendelkeznek! Az alábbi kalkulátorokkal ezekre is választ kaphatunk, de megtudhatjuk, hogy hány kalóriát égetünk el a kedvenc testmozgásunkkal vagy éppen alma vagy körte zsírraktározási típusba tartozunk-e?

 

A fogyókúra kalkulátorparkot itt találod!

 

Trükkök, hogy sikeresen megelőzzük a súlygyarapodást4735.jpg

Nagyon fontos, hogy odafigyeljünk az életmódbeli tényezőkre. A táplálkozást mindig tudatosan tervezzük meg, ami azt jelenti, hogy állítsuk helyre a normális táplálkozási ritmusunkat, a három főétkezés mellett két köztes étkezést iktassunk be. Kalkulátorok segítségével tájékozódjunk napi energiaigényünkről, és a napi energia bevitelt ennek megfelelően alakítsuk ki! Az őszi-téli hónapokban, amikor kevesebb a napfény, figyeljünk jobban oda a megfelelő D-vitamin bevitelre!


Lehetőleg olyan ételeket együnk és olyan mozgásformát válasszunk, amelyeket szeretünk, amelyek örömet okoznak.

 

Sok embernél a folyadékbevitel mértéke nagyon alacsony. Törekedjünk ennek normalizálására. Sokszor azt hisszük, hogy éhesek vagyunk, holott elegendő lenne, ha megfelelő mennyiségű folyadékot vinnénk be a szervezetünkbe.

 

És ezt olvasta?

Ritmus a Facebookon

Legolvasottabb a rovatban