2024. május 17. péntek
Paszkál napja

Szemölcs? Tyúkszem? Anyajegy?

 „Vagy igen, vagy nem!” – laikusként sosem tudhatja, mi nő a talpán, kezén, arcán. Ezért bármekkora is a kísértés, szakorvosi vizsgálat nélkül sose essen neki a látható, akár szabályosan kiemelkedő, vagy épp bizarr küllemű, esetleg fájdalmas bőrkinövéseknek.

„Vakarással, csipkedéssel, elkötéssel és egyéb házi praktikákkal akár visszafordíthatatlan baj okozójává válhatunk, mert amit szemölcsnek gondolunk, akár egészséges vagy megváltozott anyajegy is lehet – mondja Dr. Mónos Zsuzsa bőrgyógyász, kozmetológus, klinikai onkológus. – A szemölcs egy vagy több, a bőr színével megegyező kinövés a bőrön, amely könnyedén továbbterjedhet, így a legtöbb esetben kezelni kell. A sokszor ártalmatlan, kellemetlen és csúnya látványt okozó elváltozásokat nagyrészt a humán papilloma vírusok (HPV) okozzák, méretüktől, elhelyezkedésüktől, kiterjedésüktől, illetve a vírus fajtájától függően lehetnek akár veszélyesek és fertőzőek is. Épp ezért nem mindegy miként vesszük fel a harcot ellenük.”

 467.jpg

Gyerekbetegségek

Az ujjakon, a körmök közelében, a kézfejen, a térden, a könyök környékén és az arcon előforduló karfiol kinézetű, fehér vagy épp barna színű, borsó nagyságú kinövéseket a közönséges szemölcsök (verruca vulgaris) közé soroljuk. A köznyelvben „tyúkseggként” is gúnyolt szemölcsök elsősorban gyermekeknél fordulnak elő, s érintkezéssel terjednek. Elég egy apró sérülés a szemölcsön illetve azon a bőrfelületen, amely a szemölccsel közvetlenül érintkezik és a vírusok máris zöld utat kapnak, hogy bejussanak a szervezetbe.

 

Az uszodába járó gyerekek is legalább egyszer találkoznak a poxvírusok közé tartozó uszodaszemölcsöket (mollusca contagiosa) okozó vírussal. Ezek az ártalmatlan, fehér, gyöngyházfényű, közepükön kis nyílással rendelkező, kocsonyás állagú szemölcsök hihetetlen gyorsan terjednek, aminek elsődleges oka, hogy a nedvesség és a víz felpuhítja a bőrt, így a vírusok könnyedén fertőznek. A gyerekek bőre sokkal vékonyabb, immunrendszerük kevésbé fejlett, így náluk gyakoribb az előfordulás, de közülük is különösen hajlamosak a megfertőződésre az atópiás dermatitiszben, azaz a veleszületett ekcémában szenvedők.

 

Minden lépés fáj

3409.jpgSunyi, alattomos és makacs szemölcsök azok, amelyek belülről nőnek, és csak kis részük látható a bőrfelszínen. Egyaránt előfordulhatnak tenyéren, talpon, lábakon, és karokon. A barnás vagy szürkés színű talpi szemölcsök (verruca plantaris) akár járásképtelenséget is tudnak okozni, megszabadulni tőlük igen nehéz. Talpi szemölcsöknél mindig oda kell figyelni arra, hogy nincs-e a háttérben – főleg időskorban – valamilyen ortopédiai probléma, melyet akár egy talpbetét használatával is korrigálni lehet. Tehát amíg az elsődleges problémát nem oldjuk meg, addig a szemölcsök kiirtása lehetetlen, hiszen a vírusrészecskék beágyazódnak, mint a gaz, a nyirokutakon és a véráram útján pedig sokkal távolabbi területre is eljuthatnak, és főként invazív (sebészi) módszerekkel történő eltávolításuk után újra és újra kiújulhatnak.

 

Könnyen terjednek a lógó, vagy más néven fonal szemölcsök (verruca filiformis). Ezek a hosszú, keskeny, fehéres vagy bőrszínű, apró növedékek főleg az arcon, szemhéjon, nyakon, állon, homlokon, ajkakon alakulnak ki, és elég a fertőzött személy megérintése máris átterjedhetnek egyik testfelületről a másikra.

 

 Hogyan kezelik?

 

Fagyasztás

Az orvos -196 C fokos folyékony nitrogénnel ráfagyaszt a szemölcsre. Néhány nap múlva a szemölcs elhalt szövetdarab formájában kiesik, a helyén seb marad.

 

Leégetés (Kauterizáció)

Helyi érzéstelenítésben, nagyfrekvenciás készülékkel (elektrokauterrel) elgőzölik (vaporizálják) a szemölcsöt.

 

Lézerkezelés

A lézerfénnyel érintésmentesen, a szemölcs határait körbe lézerezik, majd az egészet kiemelik vagy elgőzölik (vaporizálják). Általában hegmentesen gyógyul.

 

Sebészi kimetszés

A szemölcsöt helyi érzéstelenítésben, sebészi úton kimetszik.

Ártalmatlan szemölcsök

Ezek a lapos, puha, barna, bőr- vagy rózsaszínű, a bőr szintjéből alig kiemelkedő, pár milliméter átmérőjű lapos szemölcsök (verruca plana) sokszor a megtévesztésig úgy néznek ki, mint egyes anyajegyek. Elsősorban az arcon, a csuklón, a kézfejen és a lábszáron jelennek meg. Alapvetően nem veszélyesek, ezért a főleg gyerekek és fiatalok körében előforduló szemölcsöket nem kell tűzzel-vassal irtani, hisz spontán visszafejlődhetnek, meggyógyulhatnak. A borotvált területeken azonban – férfiaknál a szakállnál, nőknél a lábszárakon – könnyen szétterjedhetnek.

 

A futószemölcs (fibroma) valójában nem vírusos eredetű, hanem jóindulatú, egyedülálló növedék, melyet „rost daganatnak” is neveznek. Elsősorban nőknél, általában nyakon, hajlatokban jelentkeznek, körülbelül 1-10 milliméter nagyságúak, tömött, barna vagy bőrszínűek.

 

A nem vírusos és nem éreredetű, lencse vagy bab alakú és méretű sárgás, barnás, feketés színű, szarus faggyús küllemű úgynevezett szaru szemölcsök (seborrhoes keratozis szemölcs) bár gyakoriak, szerencsére ártalmatlanok. Ezek a korral és fényártalommal járó érdes tapintatú, hámló elváltozások leginkább esztétikai problémát okoznak.

 

Megelőzhető a szemölcs?3410.jpg

„Az emberek 90 százalékának vagy volt vagy lesz szemölcse – mondja a bőrgyógyász. – Az erős immunrendszer természetesen sok esetben megakadályozza, hogy a vírusok kerekedjenek felül, de a fertőzéseket száz százalékosan nem lehet elkerülni. Az alapvető higiénia betartása mellett íratlan szabály, hogy uszodában, strandokon saját papucsot, és törülközőt használjunk, illetve abban az esetben is, ha valakinek a családban szemölcsei vannak, hisz bárki könnyen elkaphatja közös törülköző használatával, vagy közvetlen érintkezéssel. Fontos, hogy fürdés után mindig törüljük szárazra magunkat, mert a nedves környezet, segíti a vírusok terjedését, ugyanúgy, mint a vakarás és a körömrágás. Talpi szemölcsöknél pamut vagy gyapjú zokni viselése ajánlott, amely segíti a láb szárazon tartását. Ajánlatos kényelmes, jól szellőző bőrcipőt használni, a cipőket naponta cserélni.

 

A genitális szemölcsök megelőzése leghatékonyabban a szexuális partnerek gyakori váltogatásának kerülésével, és a védekezéssel lehetséges. Szomorú, de meg kell említenem azt is, ha egy gyermeknél rendszeresen visszatérő, főként a nemi szervek környékén megjelenő molluscom szemölcsöket diagnosztizálunk, a gyerekorvosnak, bőrgyógyásznak gondolnia kell egy esetleges molesztálás lehetőségére is, és meg kell tennie a megfelelő lépéseket.”

 

Előbb az orvos, aztán a kezelés!3408.jpg

Még mielőtt bármilyen otthoni praktikába kezdenénk, keressük fel a bőrgyógyászt, aki megvizsgálja a kérdéses növedékeket, felállítja a pontos diagnózist és a lehetséges kezeléseket.

„Még a bagatellnek tűnő dolgokkal is érdemes orvoshoz fordulni – mondja Dr. Mónos Zsuzsa. – Sajnos nem egy esetben találkoztam azzal, hogy például a beteg a mellén ecsetelt egy »szemölcsöt«, és mire hozzám került, előrehaladott melanomát kellett diagnosztizálnom.

Persze, ha az orvos rábólint, alkalmazhatunk olyan népi praktikákat, mint a lószőrrel való elkötés vagy a vérehulló fecskefűvel való ecsetelés. Gyerekeknél vannak visszafejlődő és spontán gyógyuló szemölcsök is. A későbbiekben az igazi gyógyítás azonban maga a szemölcs eltávolítása. A talpi szemölcsöknél legjobb, ha a konzervatív kezelést választjuk, amely persze sok türelmet és időt kíván a beteg részéről. Ilyen az ecsetelés, kenőcsös kezelés, áztatás, reszelgetés. A sokszor öt-hat hétig is eltartó kezelés végleges gyógyulást eredményezhet. Egyéb esetekben közös megegyezéssel dönthetünk még a fagyasztás, a leégetés (kauterizáció), a lézerkezelés, illetve a sebészi kimetszés mellett.”