2024. május 05. vasárnap
Györgyi napja

Élelmiszer-biztonság: alacsony szinten a bizalom

Az élelmiszer-biztonság javítása közös felelősség, amelyet a vállalkozásoknak és a kormányzatnak egyaránt fel kell vállalniuk az emberek élelmiszer-biztonságba vetett bizalmának erősítése érdekében. A közelmúltban számos fiaskó ásta alá a közbizalmat.

2076.jpgAz elmúlt hónapokban számos olyan eset történt, amelyek jogosan kelthették fel a fogyasztók aggodalmát. A legjelentősebbek közé tartozott a köménymag mandula- és mogyoróhéjjal történt hamisítása, a fagyasztott bogyós gyümölcsök hepatitis A-fertőzésével kapcsolatos félelmek, vagy amikor „ökoterroristák” csecsemőtápszerek megmérgezésével fenyegetőztek.

 

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) minden évben április 7-én ünnepli az Egészség Világnapját. Mivel becslésük alapján évente 2 millió haláleset köthető a nem biztonságos élelmiszerek fogyasztásához, az Egészség Világnapja alkalmából 2015-ben az élelmiszer-biztonságra hívták fel a politikusok, vállalkozók és fogyasztók figyelmét.

 

Hatalmas kihívás

2079.jpg„Az élelmiszerekbe vetett bizalom erősítése egyre inkább előtérbe kerül, miután élelmiszer-biztonsági fiaskók ásták alá a közbizalmat. A kormányok és az élelmiszer-ipari vállalatok minden eddiginél nagyobb kihívásokkal szembesülnek, miközben a kereskedelem és az élelmiszer-ellátás alapjaiban változik. Más iparágakban is növekvő kockázattal kell számolni, az élelmezés azonban sajnos olyan terület, ahol az ellátási lánc problémái végzetesek lehetnek” – mondja Craig Armitage, a PwC élelmiszer-ellátási és integritási szolgáltatások üzletágának globális vezetője.


Armitage hangsúlyozza: „Nem csak a kisvállalkozások vagy a kevésbé szofisztikált eljárásokat használó vállalkozások vagy a fejlődő gazdaságok vannak kitéve ezeknek a fenyegetéseknek. Napjaink globális és komplex ellátási láncai természetüknél fogva stratégiai és innovatív megközelítést igényelnek minden szereplő részéről.”

 

Ez fontos politikai kérdés!

A PwC „Food trust: From compliance to competitive advantage” című tanulmánya szerint a kormányzatok egyre inkább a szabályozásra összpontosítanak, miközben fokozzák a felügyeleti tevékenységet és a szankciókat az élelmiszer-biztonság növelése és a fogyasztók védelme érdekében.

 

„Az élelmiszerekbe vetett bizalom egyrészt közegészségügyi, másrészt fontos politikai kérdés, amely jelentős kockázatot hordoz azon élelmiszer-ipari cégek és kormányzatok számára, amelyek ezt nem kezelik megfelelően. A változó szabályozásnak való megfelelés csupán a kezdet. A jogszabályok csak minimális elvárásokat fogalmaznak meg, a fogyasztók azonban az élelmiszer-ipari vállalatoktól ennél többet várnak el a biztonság és a minőség területén. Végső soron az emberek számára nincs is fontosabb annál, mint hogy milyen minőségű élelmiszert fogyasztanak” – mondta Armitage.2078.jpg


„A legjobb gyakorlatot követő társaságok eljárásaikat úgy alakítják át, hogy ellenőrizhetőbbé és átláthatóbbá tegyék az ellátási láncaikat a gazdaságoktól egészen az szupermarketek polcaiig. Olyan technikai megoldásokat alkalmaznak, amelyek javítják a nyomon követhetőséget és a termékvisszahívások kezelését, miközben nem csupán a jogszabályi megfelelőségre, hanem az élelmiszer-biztonság kultúrájára és a standardok javítására összpontosítanak.”

 

A PwC a változást támogatja, és az eddiginél összehangoltabb megközelítést szorgalmaz, ezért az Egészség Világnapja alkalmából bejelentette a globális élelmiszer-ellátási és integritási szolgáltatások üzletágának létrehozását, amellyel az élelmiszer-ipari vállalatoknak és a kormányzati szereplőknek kíván segítséget nyújtani az élelmezési, élelmiszer-biztonsági és minőségi problémák megoldásában.