2024. május 02. csütörtök
Zsigmond és Zoé napja

Stresszoldás színekkel

Egésznap munka után rohanás haza, vacsorakészítés, a gyerekek házi feladatának átnézése, gyors rendrakás, házimunka, majd ágyba zuhanás lehetőleg még éjfél előtt, reggel kelés, gyerekek leszállítása iskolába, óvodába, és irány a munkahely. És ez így megy napról napra: stressz, kapkodás, folyamatos teljesítés, amíg bírjuk. Mindeközben muszáj valamikor feltöltődni!

Nagyon fontos lenne, hogy szervezetünk is megkapja, ami jár neki, előbb utóbb ugyanis baj lesz abból, ha mindig csak elveszünk az energiájából, de nem pótoljuk azt. Az otthoni kikapcsolódás talán könnyebben passzítható a feszes napirendekbe, mint az, hogy eljárjunk valahová. Egy hangulatos fürdőszoba már fél siker, különösen, ha olyan zuhanykabinnal vagy káddal szereljük fel, amelybe a gyártó színterápiát épített.

 1547.jpg

Nem újdonság

Már az ókorban hittek a színek jótékony fiziológiai hatásában. A fennmaradt emlékek szerint az ókori Egyiptomban például színes, elsősorban piros, kék, vagy ibolyaszínű drapériával elfüggönyözött szobákba helyezték a betegeket és úgy vélték, hogy a napsugárzással rávetülő színes fény hoz jobbulást. Az ókori görögök is használták ezt a terápiát: a panaszoktól függően más színű helyiségbe fektették a gyógyulni vágyókat.


1549.jpgA fehér és a belőle keletkező színspektrum egyes tagjai – tehát a szivárvány színei – elvileg mind máshogy hatnak, más helyzetben javítják közérzetünket, esetleg gyógyítanak. Nagyon leegyszerűsítve a fehér csillapítja a fájdalmat, a piros élénkít és emeli a vérnyomást, a zöld nyugtat és kisimítja az idegrendszert, a kék csökkenti a gyulladást, a lila antidepresszáns, a sárga méregtelenít és jókedvre hangol, a narancs pedig segít felszínre hozni a pozitív energiákat.

 

Az Egyesült Államok egyik kaliforniai egyetemén például hatvan reumás betegségben szenvedő, középkorú nő körében végzett napi 15 perces, kékkezelés lényeges javulást hozott. Hasonlóan eredményesnek tűnt egy másik kísérlet, ahol a fejfájást orvosolták piros színnel. A mesterséges fényforrásokból leginkább hiányzó ultraibolya (UV) fénnyel kísérleteztek a berlini Charité Klinikán. 50 szívbeteg páciensen végzett vizsgálatok tanúbizonysága szerint az UV-fény hatására csökkent a vérnyomás és a vér koleszterinszintje.

 

Színekben lubickolva

1548.jpgBár kevés tudományos bizonyíték áll rendelkezésünkre, a tapasztalatok szerint a színek hatását a víz és a gőz tovább erősíti: a víz közvetíti az adott színből kinyerhető energiát, és így a teljes bőrfelületen keresztül intenzíven jut szervezetünkben a hidromasszázs kádak segítségével, a zuhanykabinokban pedig a gőz fokozza a koloritok hatását.

 

Tudósok szerint sejtjeink bizonyos receptorok segítségével – hasonlóan a szemünkhöz – reagálnak a színekre. Tudományos magyarázata nem létezik, egyesek mégis úgy vélik, hogy a kabinok, illetve kádak színterápiája - főként a lila színű fény - csökkenti a narancsbőrt, sőt fogyókúrák kiegészítéseként is érdemes lehet kipróbálni.
A színterápiáról persze akkor se kell lemondjunk, ha a fürdőszobánkban éppen nincs leddel felszerelt kád vagy zuhany. A legegyszerűbb kromoterápiás módszer például, ha otthonunkban különböző színű fényeket árasztó lámpákat helyezünk el, de kifejezetten gyógyászati céllal kapható úgynevezett kromoterápiás lámpa is. Ezek legtöbbjének alaptartozéka az a tizenkét árnyalat, amely egy indiai orvos, Dinshah Ghadiali éveken keresztül folytatott kísérletének eredményeképpen a leghatékonyabbnak bizonyult.

 

Színtan

1546.jpg

Zöld: görcsoldó szín. Harmóniát sugall, csökkenti az ingerültséget, erősíti a biztonságérzetet, békéltet. Nyugtató hatása miatt jó a központi idegrendszer betegségeinek kezelésére, és inspirálja a szellemet. Hatékony a szív- és a keringési panaszok, a tüdő megbetegedései, valamint a magas vérnyomás kezelésében.

 

Sárga: az értelem és a megértés színe. Könnyíti a tanulást, segít a depresszión, a szomorúságon. A szín harmonizálja a máj, az epe és a gyomor működését, pozitívan hat az emésztési problémákra, enyhíti a bélműködési zavarokat, erősíti az immunrendszert és méregtelenít. Fogyókúrázóknak nem ajánlott, mivel növeli az étvágyat.


Kék: a szabadság és a kreativitás színe. Azáltal, hogy csökkenti a légzésszámot és a fájdalomérzetet megnyugtat, ellazít. Különösen a torokra hat előnyösen. Miután hűsítő hatása elűzi az álmosságot, kifejezetten ajánlott reggeli fürdőzéshez. Türkiz árnyalata segíti a tudat kiteljesedését, nyitottságot közvetít, feloldja a keserűséget, megszabadít a lelki terhektől.

 

Piros: élénkítő, izgató szín. Melegít, erősíti az önbizalmat, az akaraterőt és az elszántságot. Fokozza a test vérbőségét, javítja a vérkeringést, légzőszervi hurutok, középfülgyulladás és több bőrbetegség kiegészítő kezelésére is alkalmas. Ideges, feszült állapotban kerülni kell, mivel emeli a vérnyomást és a pulzusszámot.